BEN AĞLIYORUM DOSTLAR

Sibel Ünli, 20 yaşında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi bir evladımız. Hasta bir annesi ve bir de kardeşi var.
Kendisi de epilepsi hastası. Uzun zamandır geçim sıkıntısı çekiyordu. Hem biriken borçlarını ödemek ve hem de geçimini sağlamak için iş arıyordu. Ailesi bir ay önce kayıp ilanı vermişti.
Maalesef dün öğle saatlerinde, Yenikapı sahilinde cesedi bulundu. Sosyal paylaşımlarından yola çıkarsak intihar etmişti.
Ünli nin intihar etmeden önce sosyal medya hesabından attığı tweetler şöyle;
“Yemek kartımda bir lira kalmış, gidecek yerim yok, iş arıyorum”.
“Gidecek bir yerim yok, yaşamaya değer bir hayatımda”.
Ve çaresizliğin, umutların tükenmişliği, yalnızlığa terkedilişin sonucu, İNTİHAR.
İnancımıza göre öbür dünyasını da mahvetti.
“ Dicle kenarında bir kurt kapsa kuzuyu gelir adli ilahi Ömer den sorar onu “ diye iktidara gelenler nerede?
Dört milyon Suriyeliye din kardeşi diye kucak açanlar, kendi insanını aç bırakıyorsa, kendi insanın düştüğü sıkıntıdan bihaberse,
bu kızımızın intihar edişini nasıl değerlendireceğiz.
Ve ne diyeceğiz.
Yavrumuzun düşmüş olduğu bu durumdan, çevresi, mahallesi, mahalle muhtarı, okul ve sınıf arkadaşları hiç mi haberdar değil di.
Bu nasıl vatandaşlık, bu nasıl insanlık, bu nasıl arkadaşlık ve komşuluk.
İnsan yakınındaki insanın derdi ile dertlenmiyor, onun derdine çare aramıyor, benden sonra tufan vur patlasın çal oynasın diyorsa, biz çoktan insanlığımızı kaybettik dostlar.
Yukarıda inancımıza göre öbür dünyasını da mahvetti diye yazdım ya, yanlış yazdım.
Onu bu duruma sürüklediğimiz ve onun düşmüş olduğu sıkıntıdan haberdar olmadığımız için, biz öbür dünyamızı mahvettik.
Biz mahvolduk, biz kaybettik biz.
Komşusu aç ken tok yatan bizden değildir diyen Peygamberin yüzüne nasıl bakacağız.
Sevgili Sibel in hiç sorumluluğu yok.
Sorumlu olan, duyarlılığını yitirmiş, insanlığını kaybetmiş olan toplumda, yani bizde.
Ben halime ağlıyorum dostlar, sizi bilemem.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir