KARDEŞ ÖLÜMÜ YAMAN BİR DUYGU

Annem kansere yakalandığında 44 yaşında idi.

Bir yıl mücadele etti ve bu dünyadan göçüp giderken, bizlere son beşik, tekne kazıntım dediği sevgili Adem i emanet etti.

Annem öldüğünde, Adem henüz 12 yaşında idi.

Zarif, narin, ince ruhlu bir çocuktu.

17 yaşında İmam Hatip Son sınıfta okurken Böbrek yetmezliğinden hastaneye yattı.

Böbrekleri iflas etmişti.

Abisi Musa, böbreğinin birini vererek, onu hayata döndürdü.

Tam 35 yıl bu böbrekle yaşadı.

İki ay önce bazı şikayetlerinden dolayı hastaneye gitti.

Vücutta tuz eksikliği var dediler, gönderdiler.

Bir ay önce bir daha gitti. Şikayetleri devam ediyordu.

Yatıralım bir bakalım dediler. Çünkü 35 yıl önce aynı hastanede böbrek nakli olmuştu.

Yirmi gündür bütün aile Ankara da.

Sevgili Adem in iyileşerek hastaneden çıkmasını bekliyor, dua ediyorduk.

Bir ay mücadele edebildi.

O narin vücudu daha fazla dayanamadı. Yürüyerek gittiği hastaneden böbrek yetmezliği ve solunum yetersizliği gerekçesi ile 18.Nısan.2020 sabahı saat 09.20 de ölüm haberini verdiler.

Bu haber ailemizi çok etkiledi.

Çünkü o yedi kardeşin en küçüğü, rahmetli annemizin emaneti idi.

Adem i  19.Nisan.2020 tarihinde Trabzon, Dernek pazarındaki köyümüzde yatmakta olan annemizin mezarının tam da ayakucuna defnettik.

Defin sırasında Annemin mezarına şöyle bir baktım.

Anneme dedim ki, anacığım emanetine gereği gibi bakamadık.

Önce Allah a sonra sana teslim ediyoruz.

Mezarlıktan ayrılırken, anacığım onu, bacaklarının üstüne alarak küçükken uyuması için ninniler söyleyip salladığı gibi, şimdi de aynı şekilde salladığını, ninniler söylediğini hissettim.

Sanki biraz da sitem ediyor gibi,

“o benim tekne kazıntımdır, ben ona bakarım” dediğini duydum.

Kardeş ölümü ne yaman bir duygu imiş. Allah kimselere yaşatmasın.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

KARDEŞ ÖLÜMÜ YAMAN BİR DUYGU” için 9 yorum

  1. Gözyaşlarıyla okudum.Allahim sabrını versin.Kardes açısıyla yanmış Bir yürek olarak sizi çok iyi anlayabiliyorum.Mekani cennet olsun.

  2. Çok duydu dolu bir yazı Hanefi abi..bende çok genç yaşta abimi kaybetmiştim…acını en içten dileklerimle paylaşıyorum…tekrar başınız sağolsun

  3. Allah rahmet etsin,makamı cennet olsun.Siz tüm kardeşlerin başı sağ olsun,Allah sizlere sabır versin.Benim değeli rahmetli Kars’tan ve Trabzon’dan hemşehrimiz Temel Amcamın değerli evlatları sizlere tekrar baş sağlığı dileyerek selam ve sevgilerimi yolluyorum.

  4. Esselamualeykum. İnnelillah ve inneileyhi raciun. Ellah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. İnşeELLAH Geride kalan tüm sevenlerine SABIRLAR dilerim.

  5. Başınız sağ olsun değerli insan Hanefî Bey. Allahtan rahmet geride kalanlara hayirli uzun ömür diliyorum

  6. Rabbimizin rahmeti üzerine olsun.nurlar içinde yatsın inşallah.allah sizlerede sabır versin inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir