YIL 1962….TANK FACİASI

Bugün, haber bültenlerinde “ Hindistan’da ordunun düzenlediği gösteride bir tankın yaptığı manevra, izleyicileri korkuttu”.

Başlıklı haberi duyunca, geçmişte yaşadığım korkunç bir olayı hatırladım. Affınıza sığınarak, gözümün önünde cereyan eden olayı sizinle paylaşmak istedim. Bizim dönemimiz de resmi bayramların bir heyecanı vardı. Öğrenciler resmi geçit yapar, bayramın önemine binaen kuruluşlar törenlere katılırdı. En önemlisi de askerin tam tekmil bu törenlerde yerini alması idi. Yer, KARS Tarih 30.Ağustos 1962, İlkokul beşinci sınıftayım. Zafer bayramı kutlamaları nedeniyle bütün öğrenciler istiklali Milli caddesinde yerlerini almış, resmi geçit izliyoruz. Askerin geçit töreni bitince sıra tanklara gelmişti.

Hafif meyilli olan caddeden yukarıdan aşağı tanklar gelmeye başladı. Gururla ve alkışlarla tankların geçiş törenini izliyorduk ki en arkadaki tank sağ sol yapmaya başladı. Baktık ki üstümüze doğru geliyor biraz geri çekildik. Tankı kullanan asker direksiyonu kırmış olmalı bu sefer sol tarafa yöneldi. Birde ne göreyim tam gözümün ününde tank paletlerinin çiğnediği küçük bedenler, kollar bacaklar havada uçuşuyor, yerlere düşüyordu.

Tam onüç ilkokul öğrencisi tankın altında can vermişti. Çok daha fazla çocuk ölebilir di, Ani bir hareketle tank şoförü sağa kırdı, tank bir ağaca çarptı ve durdu. Bu üzüntü verici olay gözümün önünde cereyan etmiş, aylarca etkisinden kurtulamamıştım. Tank şoförü ve komutanına ne yaptılar bilmiyorum. Bildiğim bir şey var ki, askeri bir alanda başına bir nöbetçi dikerek tank a ceza verdiler. Yıllarca bu tank cezasın çekti.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir