İLİM BİLİM VE DİN

Oturup tefekkür etmek,

Bir virüs ün toplum üzerindeki etkisini ve sonradan bırakacağı travma üzerinde konuşmak varken, birileri ilim ve bilim diyor.

Dini imanı ikinci plana atıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde papazlar dua seansları düzenlerken,

Dünyanın birçok yerinde yıllardır okutulması yasak olan ezanlar okunmaya başlamışken,

Bazı kişiler, dini ve inancı bir kenara bırakıp, illa da ilim ve bilim hakkında ahkam kesiyor.

İlimi ve bilimi reddeden biri değilim.

Ama maneviyatın da birçok hastalığın şifası olduğunu bilenlerdenim.

Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği, yıldızlar da ve ay da keşifler yapıldığı dünya da, zerre kadar olan bir virüse çare bulunamıyorsa,

Her şeyi ilime ve bilime bağlamak doğru olmasa gerek.

Asırlardır ölüme çare bulamayan ilim ve bilim,

Bizlere tefekkür etmemizi hatırlatmıyor mu?

Hatırlamak istemiyorsanız, bari bu günlerde insanların kafasını karıştırmayın.

İlim ve bilim kadar din ve iman da önemlidir.

Şair;

Marifetli hokkabaz, başını kaldır da bak

Gökte bir oynayan var, yıldızlarla kaydırak. Diyor.

Şimdi ilimi, bilimi ve hülasa evreni tefekkür etme zamanıdır.

Bir yerlere çomak sokmak hiç kimseye bir şey kazandırmaz.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir