SORUMLU HABERCİLİK

Yaklaşık kırk yıllık gazetecilik tecrübemle, basın mensubu arkadaşlarıma bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Dünyamız, dolayısıyla ülkemiz çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor.

Biz basın mensuplarına düşen görev, özellikle halkta panik yaratacak haber ve yorumlardan kaçınmalıyız.

Asparagas haberlerle,

Okuyucunun dikkatini çekmek için, içeriği ile bağdaşmayan başlıklarla haber yapmak, olayları ve gelişmeleri olduğundan daha büyük göstermek doğru değildir.

Bu tür haberler okuyucunun gözünde güven kaybına sebep olur.

Ve kişi bindiği dalı keser.

Basın mensupları haber yaparken, günün koşullarını dikkate almalı, empati yapmalıdır.

Ben olsam nasıl davranırdım sorusunu her an kendine sormalıdır.

Olumsuz tabloları resmetmek ve kamuoyuna duyurmak, bu hassas günlerde bizlere bir şey kazandırmaz.

Eğitici yazılar ve olumlu gelişmeler kamuoyuna sunulmalı.

Halkın moral ve motivasyonunu yüksek tutacak haberlere yer verilmelidir.

Günlük geçimini temin etmek, evine bir kuru ekmek götürmek zorunda kalan kişileri resmetmek yerine, onlara daha toleranslı davranmalıyız.

Haber yapmak adına yangına körükle gitmemeli

yangını nasıl söndürebiliriz düşüncesiyle hareket etmeliyiz.

Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değer mi?

Düşüncesini ön planda tutarak mesleğimizi icra etmeliyiz.

Basın mensupluğu sorumluluk ister.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir