BURSA BASINI

Oldum olası Bursa basınından uzak durdum.

Zaman zaman bazı mahfillerde yan yana gelsem de, çoğunun yüzüne bakınca midem bulanır.

Öyle pişkin, öyle kaşarlar ki, onlar için her şey mubahtır.

Tam kırk bir yıldır Bursa dayım.

Kimin ne olduğunu çok iyi bilirim.

Kim kaç kuruşluk adamdır.

Kimin yüreği kaç gramdır.

Kimin bedeli ne kadardır,

Kim Bursa halkının menfaatini düşünür.

Kim mesleğini namus kabul eder.

Kim hangi alicengiz oyunlarını sergiler.

Kim paranın kazandığı insandır

Kim Tehdit ve şantajı bir gelir kaynağı olarak görür

Kim menfaati için en yakın arkadaşını bile gammazlar

Şöyle bir başınızı çevirip,

Bursa basınına bakarsanız, hepsini görürsünüz.

Albert Camus “Basın ancak bir yandan hükumetin gücüne, öte yandan da para gücüne dayanmadığı sürece özgür olabilir” der.

Bursa basını öyle mi?

İçlerinde iyi olanlar varsa tenzih ederim. Bir çoğu maalesef gazeteciliği habercilik değil de jurnalcilik zannettiği için gemisini yürüten kaptan zihniyetindedir.

Geçmişte herkese yetecek miktar da pasta olduğu için sesleri çıkmıyordu.

Şimdiler de ise yeteri kadar pasta olmadığı için, birbirlerini girmeye başladılar.

Birçoğu Büyükşehir ve diğer Belediyelerin kapısında bekleşip atılacak pastayı beklerken, kimi zaman rol icabı, kimi zaman da sana az, bana çok hesabı ile birbirleri ile boğuşmaktalar.

Yazımı şimdilik olma kaydı ile Geothe nin bir sözü ile bitireyim “ İnsanların ne kadar kötü olduklarını görmek beni şaşırtmıyor. Fakat bu yüzden utanmadıklarını görünce çok şaşırıyorum.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

BURSA BASINI” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir