REMZİ BAYBAKTI

Nasıl tanıştık hatırlamıyorum.

Yıllar önce ticari defterlerimi kendisine vermiş, o zamanın deyimi ile muhasebecim, şimdiki tabirle mali müşavirim olmuştu.

Çok iyi niyetli bir insandı. Emeğinin karşılığı olan parayı istemekten çekinirdi.

Herkesi kendi gibi sanır, verilen sözlerin anında yerine gelmesini isterdi.

Defterini tuttuğu bazı mükellefler Remzi beyi ödeme konusunda üzdü.

Ve nihayet çok sevdiği mesleğini birkaç mükellef yüzünden bırakmayı tercih etti.

Remzi bey son derece dürüst bir insandı.

Defterini tuttuğu insanlara zarar gelmesin diye yeni çıkan mevzuatları ciddi bir şekilde takip eder, işini titizlikle yapardı.

Devlete olan sadakatı ve dürüstlüğü takdire şayandı.

Remzi beye hiç kimse yanlış bir işlem yaptıramazdı.

Bir yandan mükellefin defterlerini hassasiyetle tutar, öte yandan devletin beş kuruş zarara uğramasına izin vermezdi.

Pırıl pırıl bir kalbi vardı.

Remzi bey solcu bir arkadaştı.

Dünya ya bakış açılarımız tamamen zıt olsa da, hiçbir zaman birbirimizi üzmedik.

Siyasi düşüncelerimiz farklı olmasına rağmen, benim gözümde abi kardeş gibi idik.

Beni tanıyan ve bilenler sol görüşlü birinin muhasebecim olmasını yadırgardı.

Onlar Remzi beyi tanımamışlardı.

Eğer onu tanımış olsalardı son derece saygı duyulacak bir insan olduğunu görürlerdi.

Tam hatırlamıyorum ama en az yirmi yıllık muhasebecimdi. Bir kez olsun biri hakkında dedikodu yaptığını duymadım

Gıybet etmezdi, hak ka hukuka riayet ederdi. Kimsenin kuruşuna tezelzül etmez, insanlara değer verir, mesleğine karşı çok hassas ve çalışkan bir insandı. Kılı kırk yararak işini yapar, hiç kimse onun yaptığı işte kusur bulamazdı.

Tek kelime ile Remzi bey adam gibi bir adamdı.

Kurban olurum böyle solcuya.

İş yerini kapatıp defterlerimi teslim ettiğinde gözlerim dolmuştu.

Dün gece telefonum çaldı. Remzi bey işini tasfiye edinceye kadar yanında sadakatla çalışan Hüseyin bey bana kötü haberi verdi.

Remzi beyi kaybettik abi dedi.

Şok oldum. Üzüldüm.

Ne diyeyim, hak tan gelen emre boyun bükmek lazımdı.

Sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun, inşallah.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

REMZİ BAYBAKTI” için 2 yorum

  1. Saygın değerli bir arkadaşımızı çok iyi tanımlamışsınız. Allah herkes için bu ve benzeri anılmayı nasip etsin. Allah rahmet eylesin😰

  2. Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum,ben de gerek meslektaş olarak gerek beraber çalıştığımız Temsilcilik heyetinde gorev yaptiğımız sürece,çalışkan dürüst bir kişi olarak gördüm,tanıdım,Allah rahmet eylesin,basta eşi olmak üzere yakınlarına sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir