İNEGÖL SAHİPSİZ İÇİM SIZLIYOR (5)

Dört günden beri aysberg in sadece görünen yüzünü, İnegöl de ihtiyaç duyulan ama bugüne kadar yapılmayan hizmetleri dile getirmeye çalıştım.

İnegöl e hayat kazandıracak, ekonomisini bir kat daha geliştirecek, şehrin görüntüsünü değiştirecek ve en önemlisi sağlık konusunda acilen yapılması gerekenler hakkında fikrimi söyledim.

Niyetim iktidarı karalamak veya İnegöl deki yöneticileri basiretsiz göstermek, daha açık bir ifade ile bağcıyı dövmek değildir.

Amma velakin, Allah ın bildiğini de kuldan saklamamak lazım.

AK parti iktidarının son on yılı İnegöl ün kayıplı yıllarıdır.

Hiç kimse kızmasın, gücenmesin, iktidar partisine mensup Milletvekili, Belediye Başkanı ve İlçe yönetimi uyumlu çalışmadığı takdirde o bölgeye hizmet gelmez.

Bürokratlardan tam verim alınmaz.

Bir ilçede iki başlılık olursa, sorunları Ankara ya iletecek olan Milletvekili nefsini ve kibrini yenemez, gereksiz yere “ben” lik havasına girerse, o ilçe sahipsiz demektir.

Bu durumda başta Kaymakam olmak üzere bağlı kurum ve kuruluşlar “aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık” düşüncesiyle rutin işleri bile yapmakta sıkıntı yaşar.

Rahmetli anacığım bu gibi durumlar da, “sen zot, ben zot bakalım ata kim verecek ot” derdi.

Bu yüzdendir ki İnegöl e yapılması düşünülen projeler sahipsiz kalmış, İnegöl ün kaderini değiştirecek projelere sahip çıkılmamıştır.

Yıllardır hayal ettiğimiz, İnegöl den geçmesini beklediğimiz Ankara Bursa Tren yolu ile Ankara Bursa otoban ı ilgisizlikten dolayı İnegöl den geçmemiştir.

İnegöl ü sevdiğini ve İnegöl e sahip olduklarını söyleyenler de bu duruma seyirci kalmış, İnegöl ün menfaati ve geleceği göz ardı edilmiştir.

Çöplüğü dillerine pelesenk edenler acaba bu konularda neden sessiz kaldılar?

Yoksa onlar da birileri gibi İnegöl ün menfaatini unutup, Yenişehir ve çevresinde arsa ve arazı toplamakla mı vakitlerini geçiriyorlardı.

Doğrusu merak ediyorum.

Geçelim….

AK partili arkadaşlar bana, İnegöl e hiç mi bir şey yapılmadı sorusunu yöneltebilir.

Elbette yapılan yatırımlar vardır.

Fakat “keşke yapılmasaydı” dedirten boyuttadır.

Bir proje harikası olan Avarlar köprülü kavşağı, İnegöl ün alametifarikasıdır.

Bursa yolunu bulmak için epey uğraş gerektiren Mesudiye alt geçidi,

Zamanında düşünülmeyen birçok kaza ve maddi hasardan sonra akılları başlarına gelen ve nihayet geçtiğimiz aylar tamamlanan, maliyeti nerede ise iki kat artan Yenice köprülü kavşağından bahsetmez isek haksızlık olur.

Doğrusu çok merak ediyorum, tarım arazisine, ovanın ortasına fabrika ve iş yeri oturtmayı beceren zihniyet, nasıl olurda Mesudiye alt geçidi için çözüm bulamaz, Avarlar kavşağında ki o ucube projeye onay verir anlamış değilim.

Bir işe insan gönlünü vermez, tabir yerinde ise “eli işte, gözü oynaşta” olursa, bu tür aksaklık veya eksikliklerin olması kaçınılmazdır.

Geçelim..

İnegöl ün trafik sorunu hala çözüme kavuşturulmamıştır.

Bilhassa kiracı durumunda olan bankaların bir an önce Osmanbey caddesine taşınmasının şart olduğunu, şehir trafiğinin en yoğun olan bu bölgeyi bir nebze olsun rahatlatabileceğini söylediğim halde dikkate alan olmadı.

Derelerimizden zehir akmaya devam ediyor ve hiçbir siyasetçi bu konuya çözüm getirmek için gayret göstermiyor.

İnegöl halkı derelerinden balık tutmak istiyor.

Ve maalesef İnegöl ü sevdiğini söyleyenlerin birçoğu İnegöl ün geleceğine karşı duyarsız.

Sosyal medya da İnegöl ü sevdiklerini söyleyenler, ilgili ve yetkililerle yüz yüze geldiklerin de Nasrettin hoca gibi “sen de haklısın, sen de haklısın” diyerek ikili oynamaktalar.

Şimdi başları kumdan çıkarma zamanıdır.

Başta Milletvekilimiz, Belediye Başkanımız, İktidar partisinin ilçe başkanı olmak üzere, bütün siyasi parti başkanlarını ve İnegöl de yaşayan herkesi aşağıdaki konuların çözümü noktasında birlik ve beraberlik içerisinde davranmaya davet ediyorum.

İkinci tıp fakültesinin İnegöl de kurulması için,

Kadın Doğum Hastanesi yapılması için

Çocuk hastanesinin hayata geçirilmesi için

Fizik ve rehabilitasyon merkezinin yapımı ve İnegöl Devlet hastanesinde eksik olan kadroların tamamlanması için,

Mutlaka bir Üniversitenin hayata geçmesi için,

İsmimize yakışan bir hükumet konağı için,

Şehrin farklı bölgelerinde karakol binalarının hayata geçirilmesi için,

İnegöl de ki yoğunluğu ve hava kirliliğini en aza indirmek düşüncesiyle İkinci İnegöl ü hayata geçirmek için,

Cennet ten bir köşe olan Cerrah ı eski kimliğine kavuşturmak için,

Tek ses, tek yumruk olmaya mecburuz.

Elinizi taşın altına koymaya var mısınız?

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir