YERİN DİBİNE BATSIN

Basın halkın gözü kulağıdır. Gördüğünü anlatmanın adı da haberdir.

Haber de yorum yapan, objektif olmayan konuyu derinlemesine araştırmayan, hatta çarpıtarak,
gazetenin veya haber yapanın siyasi görüşü doğrultusunda kamuoyunu yanıltan insana haberci veya gazeteci denmez.
Geçtiğimiz gün Sözcü Gazetesi muhabiri Bursa Altıparmak ta bulunan yüzen taşlar heykeli ile alakalı, aslı astarı olmayan, kamuoyunu yanıltıcı, taraftarını memnun edici bir haber yapmış.
Maksat kamuoyunu bilgilendirmek değil, Alinur Aktaş ı ve icraatlarını karalamak.

Yalan, asılsız ve kasıtlı haberlerle gazetecilik yapanlar bilmeli ki,
Gazetecinin de bir onuru ve haysiyeti vardır.
Bu onur ve haysiyetin ölçüsü de dürüst olmak doğru haber vermektir.
Eğer köşe yazarı isen gelişmeler hakkında kendi görüşünü yazabilirsin, istediğin gibi de tenkit veya tebrik edebilirsin.
Ama iş haber boyutuna geldiğinde gazetecinin görevi doğru ve objektif davranmaktır.
Ne kadar ekmek o kadar köfte zihniyetiyle haber yapan, olayları çarpıtan insanlar gazeteci olamaz.
Olsa olsa sahibinin sesi satılık kalem olur.
Ve yerin dibine batsın böyle gazetecilik.

Mehmet Hanefi YILDIRIM

Mehmet Hanefi Yıldırım kimdir ? Aslen Trabzonludur.1952 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu İstanbul Bilir Koleji’nde, liseyi ise Kars Alparslan Lisesi’nde bitirdi.  Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin“ Medya ve İletişim” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümlerinden mezun oldu. 1974 yılında Kars’ta günlük yayın yapan Ekinci gazetesinde köşe yazarı olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra sırasıyla Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1979 yılının ortalarına doğru Kars’tan ayrılarak İnegöl’e yerleşti.  1984 yılı Kasım ayında günlük yayın yapmak üzere Yıldırım gazetesini çıkarmaya başladı. 31 yıl kesintisiz Sorumlu Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 2015 yılının sonlarına doğru gazeteyi devretti. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında düzenlediği “Anadolu Basınını Özendirme” yarışmalarında 1985, 1988, 1989,1990 ve 2011 yıllarında fıkra ve makale dallarında birincilik ödülleri aldı. Alman Kültür Bakanlığı tarafından 1996 yılında Anadolu basınını temsil etmek üzere Almanya’ya davet edildi. Merkezi Ankara’da olan Anadolu Basın Birliği Genel sekreterliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  2021 yılında Medya Yıldırım adlı sosyal medya sitesini kurarak, basın hayatına yeniden döndü. Yerel televizyonlarda, sosyal ve siyasi söyleşi programları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Halen Bursa Kent Konseyi başkan vekili olarak görev yapmakta, 16 yıldır İnegöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütmekte. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir